کارپنتری چیست؟
اگر سری به بخش درباره ما در سایت carpentries.org بزنید، اولین جمله‌ای که مشاهده می‌کنید این است: چشم انداز ما، شکل گیری جامعه ی پیشروی تدریس مهارت های مرتبط با داده ها و کد نویسی است.
ماموریت این جامعه ایجاد ظرفیت و قابلیت جهانی در حوزه‌ی مهارت‌های مربوط به داده و محاسباتی است تا به این منظور انجام پژوهش های کارآمد، شفاف و قابل تکرار است. ما در کارپنتری به گروه بزرگ، متفاوت و فعالی از دانشجویان و محققین و نیز مدرسین آموزش‌ها می‌دهیم و به این وسیله اهمیت داده‌ها و نیز نرم‌افزارها را ارتقا بخشیده و مدل‌های عملی از آنها را ارائه می‌نماییم. ما درس های دارای منبع باز نوشته‌ایم که این درس‌ها را طی رویدادهای گوناگون شامل کارگاه‌های آنلاین و حضوری به دانش‌وژوهان ارائه می‌دهیم. تمرکز این درس‌ها بر روی جامعه‌ی دانشجویی و پژوهشگران در سراسر جهان است.
کارپنتری شامل سه گروه عمده‌ی Software Carpentry، Data Carpentry، و Library Carpentry است و آموزش دهندگان، مدرسین، دستیاران و نیز گروه‌های پشتیبانی است که همگی با هم در این مجموعه در راستای برگزاری کارگاه‌ها همکاری می‌کنند. در ژانویه ۲۰۱۸ پروژه‌ی دو بخش Software Carpentry و Data Carpentry تحت حمایت وزارت علوم ایالات متحده امریکا در ایالت کالیفرنیا شروع به کار کرد. در نوامبر سال ۲۰۱۸ بخش سوم یعنی Library Carpentry نیز کار خود را شروع کرد و در ادامه با افزایش فعالیت بخش بلاگ سایت، تعداد افراد بیشتری وارد گروه شدند. امروز، این بنیاد در ده کشور جهان فعالیت می‌کند که کشور عزیزمان ایران، یکی از این ده کشور است و در کنار آمریکا، آلمان، اتریش، استرالیا، کانادا، فرانسه، هندوستان، سوییس و ایتالیا جزو ده کشور مهم فعال در این زمینه است.
افتخار این را داریم که خدمت شما عزیزان اعلام کنم، طی مدتی کوتاه در آینده، الناز امانزاده ججین، نماینده ی منطقه ای این بنیاد در قاره ی آسیا خواهد بود و بدین ترتیب تمام کارگاه‌های کارپنتری در این قاره تحت نظر نماینده ی کشور عزیزمان انجام خواهد شد. امید است که با فراگیری شما دانشجویان و دانش پژوهان عزیز و صدور مدارک این بنیاد به عنوان یک رزومه ی معتبر با دریچه ای نوین از علم داده آشنا شوید و راه‌های جدیدی به روی شما عزیزان و عرصه ی تحقیق و پژوهش کشور بی نظیرمان باز شود