موسس کانون بیوانفورماتیک ایران، دکتر الناز امانزاده

بدون ديدگاه

من الناز امان‌زاده هستم. دکترای سلولی ملکولی از دانشگاه اصفهان دارم. زمینه تحقیقاتی مورد علاقه من بیوانفورماتیک هست و از دوره ارشد این علاقه رو پیگیری کردم. در سال ۱۳۹۵ شروع به یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون کردم. این زبان برنامه‌نویسی را تحت آموزش استاد آلمانی خودم آقای دکتر کنراد فورستنر یاد گرفتم و بعد از این‌که به آلمان رفتم، نه‌تنها تونستم مهارت ایجاد و انجام پروژه‌های داده‌های حجیم RNA-Seq یاد بگیرم، بلکه تونستم با معرفی استاد خودم و گذراندن دوره های تدریس ۵ ماهه، مدرک تدریس بنیاد The Carpentries رو هم دریافت کنم.

مرکزی که در اون آموزش دیدم، (Cemtral Library of Medical Sciences) ZB MED نام داره. این مرکز در شهر کلن در کشور آلمان قرار داره و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های علوم زیستی و پزشکی است که علاوه برداشتن منابع عظیمی از کتاب‌ها سالن‌های بزرگ و فراخ که به دانشجو ها اختصاص داده می‌شه تا بتونند به مطالعهی دروس خود بپردازند، یک مرکز تحقیقاتی بزرگ هم دارد.

 شاید از شما از خودتون بپرسید مرکز تحقیقاتی توی کتاب‌خونه چه فایدهای داره؟ باید بدونید که گروه بسیار پیشرفته‌ای از متخصصین علم داده یا Data Scientistها در این مرکز تحقیقاتی جمع شدند و در همکاری با بسیاری از بنیادها ازجمله بنیاد دی اف جی آلمان، مرکز Embl در دانشگاه کمبریج انگلستان در حال انجام پروژه های حجیم داده کاوی هستند. تمرکز این گروه‌ها استفاده از داده‌های موجود در مقالات و کتاب‌هایی هست که طی سالیان در دیتابیس های مختلف چاپ شدند. امروز اعتقاد محققین، مراگز تحقیقاتی و تولیدی این هست که استفاده از این داده‌ها می‌تونه راه رو برای قدم‌های بعدی پژوهشی ما باز بکنه. شاید به نظر عجیب برسه، اما همین گروه‌هایی که برای انجام کارشون فقط احتیاج به کامپیوتر و داشتن متخصصین برنامه نویسی دارند، بودجه‌های بسیار عظیم تحقیقاتی را به خودشان اختصاص می‌دهند و کسانی که این مهارت رو بلدن بالاترین دستمزدها را دارند.

 در این مرکز علاوه بر این‌که زبان‌های برنامه‌نویسی مثل جاوا، Rو پایتون مورد استفاده قرار می‌گیرند و تحقیقات زیادی با استفاده از این محیطها انجام می‌شه، کارهای دیگری از جمله ایجاد وب، ایجاد دیتابیس و پلتفورم و همکاری با دانشگاه‌ها و بیمارستان ها هم به فراوانی انجام می‌شه. یکی از اهدافی که ما در این مرکز دنبال میکنیم، این هست که افرادی رو تربیت کنیم که بتونن از دوره فوق لیسانس خود شون پروژه‌هایی را که داده‌های فراوانی دارند، ایجاد و مدیریت بکنن و اصطلاحاً متا آنالیزها را انجام بدن. بسیاری از دانشجوهایی که در دوره ارشد از آن‌جا فارغ‌التحصیل شده‌اند یا کارآموزی شون رو در این مرکز گذروندن وارد دانشگاه کمبریج شدن. در کنار اون در همکاری با بنیاد The carpentries ما کارگاه های متعددی را برگزار کردیم و طی اون‌ها آموزش‌های پایه رو به این دانشجوها می‌دادیم. زمانی که من تبدیل به مدرس بنیاد شدم، شعبه‌ای از این بنیاد را در کشورمان افتتاح کردم که در کانون بی انفورماتیک ایران می‌تونید به اون دسترسی داشته باشید. اگر از خودتون میپرسید آموزش های Data Carpentry برای انجام چه نوع پروژه هایی به دردتون میخوره روی لینک زیر کلیک کنید.

امیدوارم این مطلب رو دوست داشته باشید.

دکتر الناز امانزاده

در ادامه این مطلب را بخوانید:

به روزترین موضوعات حوزه‌ی بیوانفورماتیک

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 19 =